piątek, 29 kwietnia 2011

Odra

Wzdłuż Odry stanęły takie tablice, informujące o rozmaitych ciekawych aspektach życia rzeki i obok rzeki. Te na przykład zwracają uwagę na starodrzew po obu jej stronach. Kilkusetletnie drzewa. No są, mijam je codziennie, dotykam, fotografuję.


A tu okolice mojego dzieciństwa - osławione Niskie Łąki i przyległości. Przy okazji wizyty u rodziców zastałam taki obrazek. Najpierw pomyślałam, że drzewo było spróchniałe i przez to groźne, ale potem pokojarzyłam fakty - przecież mają tam budować parking! W celu parkowania i przejścia potem przez kładkę do ZOO.

Jest to więc ostatni rok, gdy teren wygląda tak, jak gdy byłam tłuściutkim, ale bacznym obserwatorem z perspektywy wózka czy narączek. Wiele pamiętam. Wpatrywałam się w rzekę, drzewa i rozsypany gruz z poniemieckich kamienic.

Miejsce to jest (było chyba na szczęście) sławne w niektórych kręgach z jeszcze innego powodu - pod kładką znajdowało się ulubione przez złoczyńców miejsce do pozbywania się - porzucania - zwłok. Policjanci śmiali się, że to aby mój dziadek, lekarz sądowy, miał bliżej...

Ale to było dawno.

Jeszcze dawniej spacerowali i pracowali koło niego ludzie ubrani zupełnie inaczej. Obstawiam 300 lat do tyłu.
Przyznam się do kiczowatego sentymentalizmu - zamieniłam parę słów z martwym drzewem.

Zabawa w dom i robienie nam obiadu:A teraz najciekawsze: w drzewo wrośnięte były narzędzia. Bardzo głęboko. Ciekawam, czy zaskoczyło to piłę:))))


6 komentarzy:

Inkwizycja pisze...

No cóż... Wrocław zmienia się, rozwija, pięknieje... Mimo wszystko, z pozycji nie-codziennego obserwatora, widzę zmiany w kierunku pięknienia, a nie brutalnej urbanizacji ;-)
Oczywiście słyszałaś, że będzie w ZOO 'Odrarium'? Świetny pomysł!
A na łąkach nadodrzańskich spędziłam wiele miłych chwil, dawno temu...
Pozdrawiam!

Kankanka pisze...

Pognało mnie też nad Odrę w Poniedziałek Wielkanocny..... ciągota jakaś????
Las Rakowiecki też ma tabliczki.

Sara pisze...

Słyszałam o projekcie Odrarium, Inkwizycjo, dla niewtajemniczonych:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,9133045,Zbuduja_odrarium_we_wroclawskim_ogrodzie_zoologicznym.html

Wygląda zachęcająco:) Czekam na uruchomienie!

Oooo, Las też ma?! Ale heca, pójdę zobaczyć! Ciekawe, co tam stoi.

Kankanka pisze...

Szłam od Oławki i zaraz za kładką, przy tym stromym zjeździe rowerowym stoi. Przy okazji mimochodem z drogi podniosłam buteleczkę (setną chyba) i denko z porcelanowej filiżanki Hutschenreuther Selb. Miałam potem co szukać w google :)))
Druga tablica mignęła mi od ulicy.

Sara pisze...

Denka to osobna, bardzo bolesna i bliska mi sprawa. Mam całe stosy denek i buteleczek. Znam takich, co je pięknie eksponują:)
W Lesie Rakowieckim wyrzucano tuż po wojnie rzeczy z pobliskich, zniszczonych restauracji; od lat jest to zagłębie poszukiwaczy takich rzeczy (patrz: hasło w Allegro - "wykopki poniemieckie"). Są tam całe "stanowiska archeologiczne", czyli niebezpieczne, niezabezpieczone doły wykopane w tym celu. Ale tak naprawdę wystarczy podłubać w ziemi patykiem.

Kankanka pisze...

:)))) Całe wiosny tam spędzałam :))) bo w maju za dużo roślin a w czerwcu komary :)))Mam sporo cudownych rzeczy i bardzo o nie dbam. I patrząc na nie nie widzę przeciwnika tylko człowieka.