środa, 8 września 2010

Muzeum architektury

Jest to jedyne w Polsce muzeum architektury, ze strony wynika, że dzieją się tam cuda wianki, ale w dzisiejszą, darmową zresztą środę wydało mi się kompletnie martwe, z niewykorzystanym potencjałem (patio!). Niemniej polecam z całego serca, nietypowa naprawdę atmosfera.

Zdjęcie zrobione 3,5 roku po skończeniu wojny pokazuje, jak powoli szła odbudowa. Przydało się do tłumaczenia młodemu, że wojna jest zła, i wszystkie cholerne zabawy w strzelanie, jak i strzelby, też są złe, bo jest to w gruncie rzeczy zabawa w wojnę, która jest zła i nie do zabawy. Przydała się do czegoś ta dziura w suficie, bo niedawno poinformowany przez kolegę bawił się, że samolot strzela. No to teraz ma czarno na białym skutki takiego strzelania. Zrobiło wrażenie, widać było, że nie zdawał sobie sprawy, w co się bawi. No i rewelacyjnie.


Muzeum mieści się w byłym klasztorze.
Na podłogach, ścianach wyeksponowane są fragmenty z budynków, głównie kościołów, zniszczonych podczas wojny. Nie wszystko wróciło na swoje dawne miejsce podczas odbudowy.


Polowałam jak zwykle na dawnych mieszkańców Wrocławia, moich byłych sąsiadów:)
Uwielbiam wyobrażać sobie, że się z nimi zaznajamiam:

Synak obdarzał czułością pewnego pana, dopytywał, kim był i co by było, gdyby on żył w jego czasach, głaskał go po twarzy. No cóż, powiedziałam, pewnie spotkalibyście się na ulicy.


A w pobliskiej Galerii Dominikańskiej, takim centrum handlowym:


6 komentarzy:

Aga pisze...

Fajne miejsce, chętnie zobaczę, kiedyś... bo troszkę daleko mamy, niestety,
pozdrawiam!

Aneta pisze...

no.. w galerii doprawdy wariacje na temat;) Moim to zdjęcie by nie wystarczyło:) jakby tak jeszcze efekty dźwiękowe czy świetlne może by poruszyło:)

Sara pisze...

Jakby coś, Ago, to daj znać! Zapraszamy:)
Aneto, ja robiłam tylko samolot leciał bżżżżżżżżżż... Przecudnego masz bolga!:) A te modyfikacje też wzięte z jakiegoś bloga, swoją drogą...

Aga pisze...

Hej, dziś zupełnie przypadkiem znalazłam coś, co Cię może zainteresuje. Link:
http://pracowniak.wordpress.com/2010/07/12/architektura-wokol-nas-warsztaty-we-wroclawiu/

Natalijka pisze...

Hej trafiłam tu przypadkiem i aż zamarłam-fantastyczny blog!Uwielbiam Wrocław i Dolny Śląsk, więc Twoje zdjęcia i wiedza to dla mnie prawdziwa gratka!Interesuję się też historią tych terenów, poniekąd zawodowo, gdyż zajmuję się organami romantycznymi, a pod tym względem Dln Śląsk jest unikatowy (Wr trochę mniej z powodu zniszczeń wojennych).
Przepraszam że się rozpisałam,ale uległam fascynacji tym miejscem :) pozdrawiam i będę zaglądać!

Sara pisze...

Natalijko,
bardzo Ci dziękuję, nie mam niestety wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, o którą mnie podejrzewasz. Jest mnóstwo blogów typowo "wikipedycznych", ja po prostu tu mieszkam i staram się pokazać jakieś taki własne refleksje i obserwacje i w miarę się douczać.

Zaintrygowałaś mnie organami - ja też coś zaczynam w tym temacie kombinować, i jeśli tylko masz ochotę, napisz do mnie, proszę, na sara-pisze@wp.pl

Wietrząc podobne zainteresowania miałam nadzieję, że masz własnego bloga...:)